Odstawianie alkoholu

Objawy występujące podczas odstawiania alkoholu mogą być łagodne, jak bóle głowy lub nudności, jednakże niektórzy ludzie doświadczają poważniejszych drżenie (delirium) z wynikiem drgawek i (lub) halucynacji. Jeśli nie występują, odstawienie alkoholu następuje po charakterystycznym przebiegu składającym się z trzech stosunkowo różnych faz.

Fazy są następujące:

  • Ostre wycofanie: Ten okres jest zdominowany przez drżenie, autonomiczną nadaktywność układu nerwowego i ryzyko wystąpienia DT i napadów drgawkowych. Napady padaczkowe i drgawki zwykle występują w ciągu pierwszych 48 godzin po zaprzestaniu spożycia i osiągają szczyt po około 24 godzinach. DT zazwyczaj wynosi około 72 godzin. Objawy fizjologiczne często występujące podczas ostrego odstawienia alkoholu obejmują częstoskurcz, podwyższone tętno, zwiększone ciśnienie krwi, nadmierne pocenie się ciała i problemy z przewodu pokarmowego – jak mdłości i wymioty.
  • Wczesna abstynencja: W tej drugiej fazie nadal występują lęki alkoholowe, niski poziom nastroju i zaburzenia snu. Podwyższony lęk ustępuje w ciągu trzech do sześciu tygodni po zakończeniu leczenia alkoholowego. Kobietom proces ten zajmuje nieco więcej czasu – ze względu na inną gospodarkę hormonalną i inną budowę ciała.
  • Długotrwała abstynencja: w tej ostatniej fazie pacjent doświadcza podwyższone lęku –  może nie być oczywiste, chociaż zwykle niewielkie wyzwania mogą powodować negatywne reakcje, jak pragnienie alkoholu i nawrót choroby alkoholowej.

Psychologiczne dyskomfort związany z lękami podczas abstynencji może być przytłaczający, nawet po wyeliminowaniu większości ostrych objawów fizycznych. Eksperci uważają, że może to odgrywać znaczącą rolę w zwiększaniu ryzyka ponownego nawrotu choroby, a także utrwaleniu ciągłego stosowania alkoholu – jako środku poprawiającego nastrój.